HISTORIA PLACÓWKI

2 styczeń 2001 r.
Rozpoczęcie działalności Centrum Kształcenia Praktycznego w Rudzie Śląskiej
Rozpoczęcie działalności zgodnie ze statutem nadanym Uchwałą Nr 420/XXX/2000 Rady Miejskiej Rudy Śląskiej w sprawie: aktu założycielskiego, nadania statutu oraz określenia formy organizacyjno-prawnej jako jednostki sektora finansów publicznych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rudzie Śląskiej.
2 styczeń 2001 r.
luty 2001 r.
Inauguracja kształcenia uczniów
Inauguracja kształcenia uczniów klas II i III wielozawodowych zasadniczych szkół zawodowych w formie kursów z przedmiotów zawodowych.
luty 2001 r.
październik 2001 r.
Zakup tokarki sterowanej numerycznie TUG 40 MN
Tokarka sterowana numerycznie TUG 40 MN zakupiona została ze środków przekazanych przez Radę Miasta Ruda Śląska. Tokarka TUG 40 MN z 8 pozycyjną głowicą narzędziową ze sterowaniem numerycznym - to nowoczesna, uniwersalna tokarka CNC przeznaczona do wysokowydajnej, a jednocześnie precyzyjnej obróbki detali. Poprzez zastosowanie nowoczesnego, prostego i intuicyjnego w obsłudze sterowania Sinumerik 810D Manual Turn skrócono czas przygotowawczy i do minimum wyeliminowano błędy powstające przy programowaniu. Dysponuje gotowymi cyklami obróbczymi, które skracają czas programowania obrabiarki. Najczęściej wykonywanymi operacjami są: toczenie powierzchni zewnętrznych, czołowych, wiercenie, wytaczanie, rozwiercanie, gwintowanie, przecinanie, wykonywanie powierzchni stożkowych.
październik 2001 r.
maj 2002 r.
Zakup frezarki sterowanej numerycznie FYN 50 N
Frezarka FYN 50 N - jest to obrabiarka sterowana numerycznie NC z programowaniem NUMERIK H646. Ma zastosowanie w produkcji seryjnej. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego umożliwia dokładniejsze wykonywanie elementów powtarzalnych. Zastosowanie układu NC umożliwia również wykonywanie przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Najczęściej wykonywanymi operacjami są: frezowanie, wiercenie, wytaczanie, gwintowanie, pogłębianie, rozwiercanie.
maj 2002 r.
czerwiec 2002 r.
Przeniesienie pracowni elektryczno-elektronicznych
Przeniesienie pracowni elektryczno-elektronicznych z warsztatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Rudzie Śląskiej przy ul. Tołstoja 13 do warsztatu przy ul. Planty Kowalskiego 3.
czerwiec 2002 r.
listopad 2002 r.
Zakup programu MTS - Mathematisch Technische Software
Oprogramowanie MTS umożliwia nauczanie programowania maszyn numerycznych w zakresie toczenia i frezowania w neutralnym sterowaniu MTS (ISO), tworzenie rysunków CAD i przetwarzanie ich na programy maszynowe oraz w zależności od wersji, przetwarzanie programów neutralnych na dowolny typ sterowania maszyn i programowania zgodnie z instrukcjami danego rodzaju sterowania dla wszystkich obecnych na rynku sterowników i obsługę wszystkich obecnych na rynku maszyn CNC. Jest profesjonalnym oprogramowaniem przeznaczonym do dydaktyki, ale również do sterowania obrabiarkami.
listopad 2002 r.
lipiec - sierpień 2003 r.
Remont zaplecza socjalnego oraz elewacji budynku
Remont zaplecza socjalnego dla uczniów oraz elewacji budynku Warsztatu Mechanicznego przy ul Hallera 6.
lipiec - sierpień 2003 r.
sierpień 2003 r.
Zakup sprzętu do pomiarów elektrycznych
Zakup sprzętu do pomiarów elektrycznych (oscyloskopy elektroniczne, mierniki uniwersalne, mierniki rezystancji i izolacji, itp).
sierpień 2003 r.
25 czerwiec 2004 r.
Otwarcie Stacji Kontroli Pojazdów
Uroczyste otwarcie Stacji Kontroli Pojazdów w zmodernizowanej części Warsztatu Ślusarsko-Stolarskiego przy ul Tunkla 147. Stacja kontroli pojazdów przygotowana jest do przeprowadzania przeglądów samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jest to stacja przejazdowa o długości 34 m z kanałem przeglądowym. Wyposażona jest w następujące urządzenia: urządzenie do pomiaru sprawności amortyzatorów, urządzenie rolkowe do badania sił hamowania, urządzenie do regulacji świateł, "szarpak" do badania luzów w układzie kierowniczym, analizator spalin. Przedstawione wyposażenie stacji jest najwyższej jakości i pochodzi z renomowanej firmy MAHA. Na tym stanowisku mamy możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, przed podjęciem naprawy jakiegoś mechanizmu oraz po wykonanej usłudze. Tutaj również prowadzimy proces szkolenia uczniów, którzy poznają tajniki nowoczesnej diagnostyki samochodowej pod okiem przygotowanego i posiadającego uprawnienia diagnosty.
25 czerwiec 2004 r.
czerwiec 2004 r.
Utworzenie ośrodka egzaminacyjnego
Utworzenie ośrodka egzaminacyjnego we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Jaworznie w 7 zawodach dla zasadniczej szkoły zawodowej i w 4 dla technikum.
czerwiec 2004 r.
styczeń 2005 r.
Rozpoczęcie przebudowy hali maszyn
Rozpoczęcie przebudowy hali maszyn Warsztatu Mechanicznego przy ul Hallera 6
styczeń 2005 r.
17 marca 2005 r.
Akredytacja Śląskiego Kuratora Oświaty
Przyznanie akredytacji Śląskiego Kuratora Oświaty na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych jaku drugiej placówce oświatowej w województwie śląskim
17 marca 2005 r.
21 wrzesień 2005 r.
Otwarcie pracowni fryzjersko-kosmetycznych
Otwarcie pracowni fryzjersko-kosmetycznych w warsztacie przy ul. Hallera 6 (adaptacja warsztatów obróbki ręcznej - ślusarni) stworzenie pracowni fryzjerskiej, kosmetycznej, krawieckiej i internetowej.
21 wrzesień 2005 r.
13 grudzień 2005 r.
Wyposażenie pracowni internetowej
Wyposażenie pracowni internetowej w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i Ministra Edukacji i Nauki "Pracownie komputerowe Centrów Kształcenia Praktycznego i Centrów Kształcenia Ustawicznego". Wartość przekazanej pracowni 87 892,92 zł, Pracownia internetowa wyposażona jest w czternaście zestawów komputerowych oraz jeden komputer nauczycielski. Dzięki połączeniu komputerów w sieć, uczniowie mają możliwość korzystania z Internetu oraz drukowania swoich dokumentów z każdego komputera w sieci. W pracowni można kształcić młodzież w kierunkach sieci komputerowe, programowanie, grafik komputerowy, elektronik lub mechanik. Dzięki wyposażeniu pracowni w skaner i pakiet specjalistycznych programów graficznych, uczniowie mogą obrabiać graficznie skanowane obrazy w formacie A3 lub przetwarzać obrazy zapisane na slajdach. Pracownia posiada swój serwer WWW, FTP oraz pocztę elektroniczną dzięki czemu możemy kształcić młodzież pod kątem konfigurowania systemów operacyjnych.
13 grudzień 2005 r.
marzec 2006 r.
Otwarcie serwisu samochodowego
Otwarcie serwisu samochodowego w części zmodernizowanego Warsztatu Ślusarsko-Stolarskiego przy ul. Tunkla 147. Pracownia wyposażona jest w stanowiska do wykonywania napraw i przeglądów pojazdu - w zakresie tych usług posiadamy dwa stanowiska równoległe wyposażone w podnośnik słupowy firmy MAHA, o dopuszczalnym udźwigu do 3000 kg. Wysokość podnoszenia do 2 m. Podnośnik pozwala na swobodny i bezpieczny dostęp mechanika do samochodu przy wymianie części lub naprawie uszkodzonych elementów. Wykonujemy usługi dotyczące bieżącej kontroli pojazdu t.j. wymiana oleju , klocków hamulcowych, czy tłumika oraz napraw układu zawieszenia z wymianą amortyzatorów włącznie. Na stanowisku do wymiany ogumienia posiadamy następujące urządzenia: podnośnik hydrauliczny niskiego podnoszenia firmy BendPak, umożliwiający jednorazowo wymianę wszystkich kół samochodu, wysokość podnoszenia do 0,4 m., montażownica do wymiany opon samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, jest to urządzenie renomowanej firmy FACOM; wyważarka do kół firmy FACOM, urządzenie wyposażone w komputerowe dobieranie odważników do wyważania sprawdzanego koła samochodu. Na stanowiskach umiejętności praktyczne nabywają uczniowie klas o profilu mechanicznym. W ramach prowadzonych zajęć wykonujemy również usługi wymiany ogumienia dla zainteresowanych osób.
marzec 2006 r.